Co należy wiedzieć o hot-stampingu?
Wyroby przemysłu poligraficznego to nie tylko gazety, książki czy ulotki reklamowe, ale także wszelkiego rodzaju opakowania zrobione z kartonu lub tektury. Choć stosowanie różnych technologii druku pozwala na uzyskiwanie znakomitej jakości barw i wierne oddawanie wszystkich szczegółów, a paleta podłoży, z jakich można korzystać, jest bardzo szeroka, dla uatrakcyjnienia wyglądu przygotowywanych materiałów stosuje się różne techniki uszlachetniania druków. Wśród najpopularniejszych na szczególną uwagę zasługuje technika hot-stampingu. Przekonajmy się, na czym polega ta metoda i co można za jej sprawą uzyskać.
Na czym polega technika hot-stamping?
Technika hot-stampingu pozwala na uszlachetnianie druków przez umieszczanie na nich metalizowanych folii różnych rodzajów np. złotych, srebrnych czy miedzianych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu używanych matryc na opakowaniach, okładkach, etykietach czy rozmaitych drukach okolicznościowych np. dyplomach, certyfikatach lub zaproszeniach da się umieszczać ozdoby o rozmaitym kształcie. Mogą to być zarówno wszelkiego typu wzory czy inne elementy o większej powierzchni, jak i napisy lub symbole.
Jak wykonuje się hot-stamping?
Umieszczanie folii na powierzchni papieru, kartonu, tektury czy tekstyliów lub skóry jest możliwe dzięki jej specjalnej budowie. Składa się ona z cienkiej warstwy metalizowanej, która od spodu pokryta jest klejem. Aktywuje się on dzięki działaniu wysokiej temperatury. Do uzyskania odpowiedniego wzoru korzysta się więc z wypukłej matrycy silikonowej, która dociskana do folii, podgrzewa ją punktowo. W rezultacie w miejscach, które się z nią stykały, folia ściśle łączy się z podłożem, a w pozostałych może być bardzo łatwo usunięta. Uzyskany efekt jest niezwykle trwały i wygląda bardzo atrakcyjnie.